מאמרים

דרכים לגרום לפתיחת אופקים

דרכים לגרום לפתיחת אופקים

האדם הינו יצור חושב מטבעו. בעולם המערבי המודרני של המאה העשרים ואחת תכונה זו של האדם רק הולכת ומתחדדת עוד יותר, כאשר מרבית האנשים נוהגים ללמוד במשך שנים רבות מחייהם – בהתחלה בבית הספר היסודי, חטיבת הביניים והתיכון, ולאחר מכן באוניברסיטאות או במוסדות אקדמיים שונים.

מפאת טבעם החושב ללא הרף, שואפים אנשים רבים להרחיב את אופקיהם כמה שיותר, על מנת להפוך ליצורים אינטליגנטיים ונבונים יותר ויותר, ולהעמיק את ידיעותיהם והבנתם את המציאות בה הם חיים.

אך העובדה כי אדם כלשהו מצוי במסגרת לימודים כזו או אחרת אינה מבטיחה בהכרח כי הוא אכן מרחיב את אופקיו באופן אמיתי וכנה. ניתן למצוא אינספור דוגמאות של אנשים אשר לומדים במשך שני ארוכות, אך אינם מרחיבים את אופקיהם כמעט בכלל. למשל, אנשים אשר מתמקדים בתחום אחד ולומדים אותו יותר ויותר לעומק, אך כלל אינם מתעניינים באף אחד ממגוון הנושאים העצום שיש לעולם להציע להם, מלבד לתחום בו הם עוסקים.

כיצד אם כן נצליח להרחיב את אופקינו, הבנתנו וידיעתנו את העולם והמציאות בכלל, אם הבנו כי מסגרת לימודים אינה בהכרח מבטיחה את זה?

ובכן, קיימות כמובן דרכים רבות – כל שצריך הוא מעט לחקור ולהתעניין בנושא, וכך מגיעים לאינספור דרכים יעילות ומעניינות להרחבת אופקים אמיתית.

המשך מאמר